Facebook’tan düğün daveti göndermeyin!

fb

Genç kızların “hem ağlarım, hem giderim” dedikleri bir düğün sezonunu daha geride bıraktık.

Bütün yaz ayı boyunca kınalar yakıldı, Ankara’nın Bağları’yla göbekler atıldı ve düğün fotoğrafçılarına bol bol pozlar verildi. Ancak bütün bunlar olurken unuttuğumuz çok önemli bir şey vardı… Geleneklerimiz!

Facebook’tan düğün davetiyesi gönderene, altin.jpg göndermek istiyorum!

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle zamanla gelenek ve göreneklerimizi unuttuk. Çocukluğumda “düğüne okumak” diye bir geleneğimiz vardı. Gelin ve damadın akrabalarına ayakkabı, takım elbise, gömlek gibi daha özel hediyeler alınırdı. Tanıdıklar ise düğün davetiyesiyle düğüne davet edilirdi. Düğüne katılanlar da davet ediliş şekline göre takılarını alır, düğüne öyle gelirdi. Şimdilerde ise durum çok farklı… Facebook’tan bir etkinlik daveti göndermek yeterli!

Ne kadar teknoloji kullanırsam kullanayım, kişisel olarak hala geleneklerine bağlı bir insanım. Bu yüzden Facebook’tan düğün daveti aldığımda aklıma ilk gelen şey karşı hamle olarak arkadaşımın duvarına altin.jpg göndermek oluyor!

Misafirleriniz kendini özel hissetsin

Bir genç kız için evlilik, hayatının en önemli olaylarından biridir. Bu yüzden düğün de kusursuz olsun ister. En sevdiği insanlar ve akrabaları da bu önemli olaya şahitlik etmek ve bu özel günde ailece hep birlikte olmak isterler. Ancak böylesi önemli bir günü planlarken oldukça dikkatli davranmak gerekir. Yakın bir arkadaşınızı ya da akrabanızı Facebook’tan düğüne davet etmek pek hoş karşılanmayabilir. Ne de olsa herkes kendini özel hissetmek ister…

Facebook’tan düğün daveti göndermenin toplu mesaj göndermekten farkı yoktur. Karşınızdaki insanın duygusunu, heyecanını, o sesindeki tatlı telaşı hissedemezsiniz. Herhangi bir duygu paylaşımı yoktur. Düğüne katılıp katılmamanız da önemli değildir aslında. Siz sıradan davetlilerden birisiniz ne de olsa…

Hayat paylaşınca güzel!

Aslında kağıt tasarrufu açısından bakıldığında düğün davetini Facebook’tan göndermek mantıklı gelebilir. Ancak karşınızda duyguları olan, gerçek bir insan olduğunu unutmayın. Bu davranışınız arkadaşınızın üzülmesine, kırılmasına ve ilişkinizde ciddi bir hasara yol açabilir.

Bu yüzden evlenecek çiftlere naçizane tavsiyem; eğer sevdiklerinize kendini özel hissettirmek istiyorsanız  üşenmeyin ve onları tek tek arayın!..

Ne de olsa hayat paylaşınca güzel!

Share This

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>