Google bir ev tasarlasaydı nasıl olurdu?

Google House Istanbul-06 (1)

Gözlerinizi kapatın ve hayal edin: Google bir ev tasarlasaydı nasıl olurdu? Benim zihnimde konforun teknolojiyle buluştuğu, ev işlerini ve hayatı kolaylaştıran uygulamaların yer aldığı keyifli ve sıcak bir ev ortamı beliriyor.  

Bugün “Google Bir Ev Tasarlasaydı Nasıl Olurdu?” sorusunun canlı örneğini Google House İstanbul projesi ile Google teknolojisinin sunduğu tüm imkanları, geleceği görmeden bugünden yaşayıp,  test etme fırsatım oldu. Bu bakımdan kendimi şanslı sayıyorum. Nitekim teknolojiyi hayatımın her alanında kullanmak bana hayatın koşuşturması içerisinde oldukça zaman kazandırıyor.

Google House Istanbul-06

IMG_1248

Google House oturma odası konsepti

Tekno evler hayatı kolaylaştıracak

Etkinlik kapsamında bir evin oturma odası, genç odası ve mutfak gibi çeşitli alanlarında bilgi, eğlence, moda, seyahat gibi farklı konulardaki ihtiyaçlarımızı Google’ın Arama, Sesli Arama, YouTube, Google+, Google Hangouts, Google Docs, Google ve Trends gibi hizmetlerini kullanarak karşılamayı denedik. Benim en sevdiğim bölüm mutfak bölümüydü. Hiç bir yemek tarifini aklında tutamayan bendeniz için yemek tariflerini YouTube’dan izleyip, tatbik etmek şahane bir olay. Çünkü normal şartlarda yemek tariflerini iPad’imden kopya çekerek yapıyorum ve elimin hamuru ile bunu yapmak pek de kolay değil. Temiz ve kuru bir parmakla iPad’imin ekranına dokunacağım ve tarifi göreceğim diye kırk takla atıyorum.

IMG_1259

 

Google House mutfak konsepti

Bilgi yarışmasına katılan arkadaşınızın “Joker”i olun

Cilt cilt ansiklopedi okumuş, sayfa sayfa bulmaca çözmemiş de olsanız bilgi yarışmalarında sorulan sorulara Google sayesinde en kısa sürede ve en doğru yanıtı verebilirsiniz. Diyelim ki arkadaşınız televizyondaki bilgi yarışmalarından birine katıldı ve sizden engin bilgi ve teknoloji birikiminiz dolayısı ile yardım istedi. Google’da sesli arama yaparak, sorulan sorunun cevabını en kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Google House Istanbul-02

Google House çocuk odası konsepti 

Dünya kültür miraslarını ziyaret edin

Şimdiki zamanın Z kuşağı çocukları için bilgiye erişim çok kolay. Bu konuda Google’ın en sevdiğim hizmetlerinden biri Google Art Project ve World Wonders.  Dünyanın sanat ve kültür miraslarını gidip göremesek de, sanal olarak gezip, detaylı bir şekilde inceleme şansına sahibiz.  Bu sayede dilerseniz Hindistan’da Tac Mahal’i yada Antoni Gaudi’nin Barcelona’daki eşsiz eseri bitmeyen kilise La Sagrada Familia’yı yakından görme ve o eşsiz mimariye tanıklık etme olanağımız var. Çocuklarımız bu sayede tarihi eserleri bizzat inceleyerek ve sanal gezinti ile ziyaret edebilir ve dünya kültür miraslarını yakından tanıyabilirler.

Google’ın en sevdiğim ve sıkça kullandığım hizmetlerinden biri Google Docs. Herkese tavsiye ederim. Ofis programlarını online olarak kullanmak bir yana, aynı döküman üzerinde iş arkadaşınızla veya okul arkadaşınızla aynı anda çalışıp, birlikte bir şeyler üretebiliyorsunuz. Dökümanların üzerinde chat yapmak da mümkün. Dilerseniz çalışırken Hangout’la videolu görüşme de yapabilirsiniz. Dolayısı ile Merve’lere gitme devri de tarihe karıştı!

Google House Istanbul-01

Google House erkek odası konsepti

Kıvanç baklavası yapmak isteyen erkeklere özel uygulamalar

Son zamanlarda online fitness uygulamaları çok poüler oldu. YouTube’da, AppStore ve Google Play Store’da bir çok uygulama videosu ile evinizde spor yapabiliyorsunuz. Türk erkeklerinin spor yapmaya fırsat bulamayıp da balkonsuz ev, göbeksiz erkek olmaz bahanesinin arkasına sığınmalarına da artık gerek kalmadı. Google House’un erkek odası konseptinde YouTube videoları ile fitness yapmak ve Kıvanç baklavalarına sahip olmak artık hayal değil.

Erkek odasının en beğendiğim özelliklerinden birisi de eşinizin futbol ve diğer hobilerini de bu odada gerçekleştirebiliyor olması. Futbol sevmiyor ve ilgilenmiyorsanız eşinizi serbest bırakın  erkek odasında dilediği kadar futbola boğulabilir.

Share This

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>