İstanbul trafiğini rahatlatacak 5 ücretsiz mobil uygulama

turkcell_tarfik_uygulamalari_mobil_trafik_aplikasyonlari

İstanbul trafiğinde saç baş yolmadan size boş yolları gösterecek uygulamaları sıraladım, akıl sağlığınızın devamı için sizin de göz atmanızda yarar görüyorum.

İstanbul trafiği denince nedense aklıma çok bilinmeyenli bir denklem geliyor. Şehirde bir yerden bir yere gitmek, üstüne otopark bulmak bazen neredeyse imkansız hale geliyor. Bu yüzden bazen gitmek istediğimiz yerlere bile gitmekten vazgeçiyoruz. Planlarımızı trafiğe göre yapıyor, zamanımızın çoğunu trafikte öldürüyoruz.

Akıllı telefonların en önemli özelliklerinden biri olan navigasyon özelliği sayesinde artık boş otoparkları görebiliyor, yol durumuna göre plan yapabiliyoruz. Ayrıca güncel harita verisi sunan uygulamalar sayesinde pahalı navigasyon cihazları almamıza da gerek kalmadı. Yeni yeni geliştirilen trafik uygulamalarıyla gelecekte bu çilenin büyük oranda azalacağı öngörülüyor.

Mobil uygulamalarla “kim korkar trafikten?!”

İstanbul’un trafik sorununa çözüm olarak Metrobüs ve Marmaray gibi projeler hayata geçirildi. Sırada 3. köprü ve Havaray gibi projeler var. Ancak şehrin her geçen gün artan nüfusuna bu projelerin yeterli olacağı hususu hala belirsiz. Biz şimdilik mobil uygulamaları kullanarak en kısa sürede gideceğimiz yere nasıl ulaşabiliriz onu düşünelim.

Yaygın kullanılması halinde İstanbul trafiğini rahatlatacak 5 ücretsiz mobil uygulama

1. İBB Cep Trafik: İBBCepTrafik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği anlık trafik durumu bilgisini trafik kameraları ve yoğunluk haritası ile almanızı sağlayan bir uygulama. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir hizmeti olan İBBCepTrafik uygulaması ile anlık trafik durum bilgisine, Google Play Store, App Store ve Windows Phone Uygulamaları’ndan ulaşabiliyorsunuz. Uygulama hali hazırda bütün akıllı telefonlara uyumlu olarak hazırlanmış.

Uygulama ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait trafik sensörlerinden, araç takip sistemlerinden alınan hız bilgilerine, trafik kamera görüntülerine, Trafik Kontrol Merkezi tarafından yayınlanan trafiği etkileyen duyurulara, bir saate kadar tahmini trafik durum bilgisine ve gideceğiniz yere ulaşmak için tahmini seyahat süresi bilgilerine ulaşabilirsiniz.

İBB Cep Trafik uygulamasıyla artık güncel trafik durumunun dışında İSPARK’la yapılan veri paylaşımı sayesinde varış noktanızdaki otoparkların doluluk-boşluk bilgilerini de görebiliyorsunuz. İstanbul’da dışarı çıkmadan önce mutlaka bakmanız gereken bir uygulama.

2. İSPARK: İSPARK, İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak ve sürücüleri otopark arama derdinden kurtaracak bir uygulama geliştirerek vatandaşların hizmetine sundu. Uygulama ile İstanbul genelinde İSPARK’a ait 700 adet otoparkın doluluk bilgilerine erişebilir, bulunduğunuz noktaya en yakın otoparkları tespit ederek navigasyon özelliği ile otoparka rahatça ulaşabilirsiniz. Şu an hali hazırda uygulama verileri 5-10 dakika arayla güncelleniyor. Yılbaşından sonra yapılacak yeni güncelleme ve altyapı yatırımları ile anlık olarak otoparkların doluluk oranlarını görebilirsiniz.

Google Play ve Apple Store’da, iPhone, iPad ve Android tabanlı akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayarlar için üretilen ücretsiz uygulama henüz Windows işletim sistemini kullanan Nokia ve HTC gibi telefonlarda kullanılamıyor. Uygulamada; otoparkların teknik özellikleri, fiyat tarifeleri, ortalama uzaklık ve tahmini varış süresi gibi ulaşım bilgileri ve anlık doluluk-boşluk bilgileri gerçek zamanlı olarak bulunuyor.

Uygulamayı indiren kullanıcılar bulundukları noktaya en yakın otoparkları görebiliyor, özellikler kısmından açık, katlı ya da yol üstü otoparkları seçebiliyor. Harita ya da uydu görüntüsü seçeneği bulunan uygulamada, navigasyon özelliği ile rota çizilerek sürücülerin otoparkı rahatça ulaşmasına imkân sağlanıyor. Uygulama, akıllı telefonunuzda bulunan navigasyon uygulamasını kullanıyor ve ayrıca bir navigasyon uygulaması yüklemenize gerek kalmıyor. iOS kullanıcılarıApple Haritalar’ı, Android kullanıcıları ise standart olarak Google Maps’i kullanıyorlar. Eğer telefonunuzda Yandex Haritalar varsa tavsiyem Yandex haritaları kullanmanız. Yandex Haritalar’ın en önemli avantajı güncel yol bilgisi ve yol çalışmalarını da görebilmeniz.

3. Waze: Waze trafikte saatlerinizi harcamadan, sosyalleşerek gideceğiniz yere ulaşmanızı sağlayan bir sesli-sosyal navigasyon uygulaması. Uygulamanın sosyal bir navigasyon olması anlık trafik durumunu öğrenmenize ve paylaşmanıza yarıyor. Waze’le kaza, yol çalışması, yol ve hava ile ilgili tehlikeli olabilecek durumlar, yollardaki kapatmalar hakkında trafikteki kullanıcılardan son dakika gelişmelerini gerçek zamanlı olarak alabiliyoruz. Uygulamanın Türkçe versiyonunda Waze’in önemli bir özelliği olan ve en ucuz akaryakıt satan benzin istasyonlarını paylaşmanıza yarayan seçenek aktif değil. Waze’in içeriği kullanıcılar tarafından oluşturulduğu için ne kadar çok kişi uygulamayı aktif olarak kullanırsa trafik o kadar rahatlayacağa benziyor.

Türkiye’de çok başarılı olacağını düşündüğüm Waze, geçen yıl Google tarafından satın alındı. Uygulama başta Foursquare olmak üzere Twitter ve Facebook’la da ilişkilendirilebiliyor. Apple Store ve Google Play Store’a giriş yaparak, Waze’i ücretsiz kullanmaya başlayabilirsiniz. Uygulama Windows Phone’larda da çalışıyor.

4. Yandex Navigasyon: Yandex’in kitle kaynaklı ve gerçek zamanlı trafik bilgisi içeren uygulaması Yandex.Navigasyon, Türkiye’deki tüm şehirlerin ve yolların güncel vektörel haritalarını kullanıcıların hizmetine sunuyor. Uygulamanın öne çıkan özellikleri arasında; kullanıcı dostu arayüzü, sesli yol tarifi özelliği, kitle kaynaklı ve gerçek zamanlı trafik bilgisi sunması, trafik yoğunluğuna bağlı olarak en hızlı alternatif rotaları önerebilmesi ve ücretsiz oluşu bulunuyor. Bütün bu özellikleriyle Yandex.Navigasyon, arabanıza ekstra navigasyon cihazı almaya gerek bırakmıyor.

Uygulamanın ekranında her an görülebilen ve yolların trafik yoğunluğunu 1 ile 10 arasında derecelendiren gösterge sayesinde, kullanıcılar yola çıkmak için en uygun zamanı seçebiliyor. Gerçek zamanlı trafik bilgisine göre söz konusu hedefe varış saatini gerçekçi bir şekilde tahmin edebilen uygulama, gidilecek tüm rota boyunca trafik yoğunluğunda beklenen değişimleri de göstermekle birlikte, trafik yoğunluğunda yaşanan önemli değişikliklere göre otomatik olarak daha uygun bir rota hesaplayabiliyor. Uygulamada kullanım rahatlığını artırmak amacıyla, renkleri ile gözleri yormayan gece modu ve üç boyutlu görünen bina özellikleri de bulunuyor. Yandex.Navigasyon’un haritaları, arayüzü ve tüm sesli özellikleri Türkçe olarak kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Uygulama ayrıca İngilizce olarak da kullanılabiliyor.

Yandex.Navigasyon, “Trafik Olayları” özelliği ile kullanıcılar yolda karşılaştıkları ve trafiği etkileyen tüm olayları özel simgelerle harita üzerinde işaretleyebiliyor. Yol güzergahlarına eklenen bu uyarı simgeleri, diğer Yandex.Navigasyon kullanıcıları tarafından gerçek zamanlı olarak görülebiliyor. Ayrıca konuşma baloncuğu simgesi ile dileyen kullanıcılar, söz konusu durumlarla ilgili olarak haritaya yorumlar da ekleyebiliyor. Eklenen yorumlar sayesinde belirtilen trafik olayı hakkında tüm kullanıcılar en güncel bilgiye ulaşabiliyor.

Harita üzerinde tüm “Trafik Olayları”nı görebilmek için; Yandex.Navigasyon ekranındaki “Ayarlar” bölümünden, “Kaza”, “Yol çalışması” gibi olaylara ait simgelerin aktif hale getirilmesi yeterli oluyor. Uygulama iOS, Android ve Windows Phone’larda kullanılabiliyor.

5. BaşarTrafik: Google Haritalar’ın Türkiye harita sağlayıcı Başarsoft, kendi geliştirdiği BaşarTrafik uygulaması ile tüm Türkiye’nin trafik akışını görmenizi sağlıyor. Uygulama telefonunuzda açık olduğu sürece konum ve hız bilgisini veri toplama merkezine iletiyor ve anlık trafik durumunun belirlenmesine katkı sağlıyorsunuz. Uygulamayı App Store ve Google Play Store’dan indirebilirsiniz.

Uygulamanın öne çıkan en önemli özelliklerinden birisi tüm Türkiye’de kullanılabilir olması ve rota hesabını trafiğin olmadığı yerden göstermesi. Özellikle trafiğin kilitlendiği ve gidiş-dönüşlerin adeta çileye dönüştüğü bayram tatilleri için güzel bir hizmet. Ayrıca alternatif rotanızı da söylüyor. Bunun dışında Waze’de olduğu gibi social gps uygulamaları da mevcut. Örneğin yolda bilgi paylaşımı yapabiliyorsunuz; kaza, yol çalışması vb. gördüğünüzde paylaşırsanız, diğer kullanıcılar da görüyorlar. EDS kameraları ve radar noktaları da paylaşılabiliyor. Ancak bu bilgiler “dikkatli sürün” şeklinde bir uyarı ile veriliyor. Kullanıcılar hem hız sınırını geçtiğinde, hem okul civarından geçerken, hem de bir hız vb. kontrol noktasına gelirken gene aynı şekilde sesli olarak uyarılıyor. BaşarTrafik’in en önemli avantajlarından birisi ise güncel harita ve güncel sorgulama bilgilerine ulaşabiliyor olmanız. Uygulamanın tek dezavantajı ise navigasyonun sesli olmayışı. Hali hazırdaki uygulamanın arayüz tasarımı ve fonksiyonelliği sizi tatmin etmeyebilir. Ancak yakında çıkacak ve ilk test eden kişilerden biri olduğum yeni sürüm ise eskisine oranla daha kullanışlı ve tasarım olarak da iyileştirilmiş.

Share This

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>