O Ödesin Cell

turkcell_t40

Türkiye’nin ilk yerli akıllı telefonu Turkcell T40’lar nihayet satışa sunulddu. Benim de “Made in Turkey” imzalı ilk yerli telefonumuzu test etme fırsatım oldu.

Tasarım ve donanımı tamamen Türk insanının telefon kullanım alışkanlıklarına göre tasarlanan T40’lar, fiyatı ve performansıyla satın alınıp, eşe dosta hava atılabilecek cinsten bir telefon. 

Hava atma konusunda abartmıyorum. Turkcell T40 test için geldiğinde hattımı takıp, telefonu kullanmaya başladım. Elektrik idaresinde bir işim vardı ve mecburen gitmek zorundaydım. Bir taraftan sıramı beklerken, diğer taraftan da e-postalarımı yanıtlıyor, telefonu kurcalıyordum. Uzun bir bekleyişin ardından nihayet sıra bana geldi. Ancak veznelerin kapalı olması nedeniyle sadece kredi kartıyla ödeme yapılıyordu. Benim kredi kartım da olmadığı için personel en yakın bankaya yönlendirdi. Bankadan hesaba para yatırmam gerekiyormuş!

Telefonumdan yatırayım, kim gidecek bankaya kadar deyip, Garanti Bankası’nın uygulamasını kullanarak, anında cep şubesinden işimi hallettim. Görevli memur elimdeki telefonu dikkatli gözlerle süzerek, “O telefonun modeli nedir? Yoksa T40 mı?” diye sordu. Ben de evet T40 diye cevapladım. O zamana kadar herkes para yatırmak için bankaya giderken, benim telefondan bankacılık işlemlerini yapmam memurun biraz tuhafına gitse de elimdeki telefona karşı kendisinde bir hayranlık uyandı.

Söyleyeceğim o ki, çoğu insan elindeki akıllı telefon ile neler yapabileceğinden habersiz. Adeta minik bir bilgisayar olan akıllı telefonlarla pek çok şeyi yapmak mümkün. Benim için sahip olduğum telefonun markası, modeli ve popülaritesi hiç önemli değil. Elimdeki cihazla neler yapabildiğim, onu kullanıp kullanamadığım daha önemli bir detay. Akıllı telefon sahiplerinin çoğu telefonlarını genellikle arama yapmak, mesaj yazmak, fotoğraf ve video çekmek için kullanıyor. Haliyle T40, alışkanlıklarımız göz önünde bulundurulduğunda kullanıcıyı tatmin edebilecek bir telefon.

Türklerin kullanım alışkanlıklarına göre tasarlanmış

Hatırlarsanız bir zamanlar “çağrı atma” diye bir iletişim modeli vardı. Özellikle sevgililer birbirine çağrı atarak, “şu anda seni düşünüyorum, aklımdasın”mesajı verirdi. Hiç konuşmadan birbiriyle iletişim kurabilmenin bir yöntemiydi bu eylem. Hiç konuşmadan anlaşmayı nasıl becerebiliyorsak artık…

Çağrı atmak, aynı zamanda kontörüm yok beni ara demenin de sözlü olmayan bir ifadesiydi. Ve genellikle kontörlü hatlardan faturalı hatlara yapılırdı. Daha sonra çağrı atma eylemi yerini daha pratik bir hizmete bıraktı: Ödemeli arama. Eğer kontörünüz yoksa bu istediğiniz kişiyle iletişim kurmanıza engel değildi. Karşı tarafın telefon ücretini ödediği bu iletişim modeline ben “O Ödesin Cell” ismini koymuştum.

*135* yazdıktan sonra, arayacağınız numarayı yazıp, # tuşuna basarak yapılan ödemeli aramalar bir ara oldukça popüler olmuştu. Bu yöntem zamanla o kadar yaygınlaştı ki bazı kullanıcılar telefon numaralarını ödemeli arama koduyla telefonlarına kaydetmeye başladılar. Yani bu demek oluyor ki telefon rehberindeki bazı kullanıcılarla “O Ödesin Cell” yöntemiyle  iletişim kuruluyor…

Turkcell’in ilk yerli üretim T40 modelinde bize özgü “O Ödesin Cell” gibi alışkanlıklarımız da göz önünde bulundurulmuş. Artık gelen aramaları tek tuşla kapatıp, sizi arayan numarayı otomatik olarak geri arayabiliyoruz. Tam bizim alışkanlıklarımıza göre üretilmiş bir telefon!

Turkcell T40’ın öne çıkan özellikleri:

Turkcell’in ilk yerli tasarım telefonunda Türk telefon kullanıcılarının ne kadar alışkanlığı varsa mühendisler tarafından titizlikle gözlemlenmiş ve sonuç olarak ortaya hem akıllı, hem de fiyatıyla cep yakmayan bir telefon modeli ortaya çıkmış.

T40’ın öne çıkan özelliklerini sıralayacak olursak;

- Turkcell T40 sıvı temasına karşı korumalı. Yani telefonunuzun üzerine su dökerseniz üzülmenize gerek yok.

- Artık karanlıkta kaldığımızda belirli periyodlarda telefonun tuşlarına basarak etrafa aydınlatmaya çalışmayacaksınız. T40’ın el feneri özelliği ile karanlıkta kalmaya son.

- Gelen potansiyel çağrı ve ödemeli aramaları tek tuşla kapatıp, yeniden arayabilirsiniz.

- Otobüste, metrobüste, düğünde, trafikte ve her yerde rahatça konuşmanızı sağlayacak  gürültü engelleyici (Noise Cancellation) özelliği sayesinde “Sesim geliyor mu?!” “Beni duyabiliyor musun?” diye bağırmak zorunda kalmayacaksınız.

- Fotoğraf çekemeden duramayanlardan mısınız? T40 geceleri de oldukça net fotoğraflar çekiyor. Durmak yok, gece de fotoğraf çekip paylaşabilirsiniz.

- Facebook, Twitter, Instagram ve Foursquare gibi en sevilen sosyal medya uygulamaları ile kim ne yapmış, anında haberdar olabilirsiniz.

- Mesajlaşmadan duramayanlardansanız Google Play Store’dan Whatsapp indirip, sevdiklerinizle ücretsiz mesajlaşabilirsiniz.

- Bakkala, büfeye, taksi durağına adres sormanıza gerek yok. T40’da yer alan Google Haritalar uygulamasıyla istediğiniz adresi elinizi koymuş gibi bulabilirsiniz. Denedim, %100 çalışıyor.

- Telefonunuz kaybolursa “O kadar para verdim, gitti güzelim telefon!” diye dizlerinizi dövmeye gerek yok. T40’lar kayıp ve kırılmalara karşı sigortalı.

Share This

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>