Sosyal medya ilişkileri nasıl etkiliyor?

facebook_ve_iliskiler

Gelişen teknoloji ile birlikte iş yapış biçimimiz, sosyal hayatımız ve özel hayatımız yeniden şekilleniyor. Akıllı telefonlar ve sosyal paylaşım sitelerinin hayatımıza girmesiyle birlikte uzaklar yakın olurken, özel hayatın çizgileri de neredeyse kayboluyor. Çok uzağa gitmeye gerek yok . Bir kaç yıl öncesine kadar ünlülerin hayatı göz önündeyken, bugün herkesin hayatı hakkında oldukça fazla bilgiye sahibiz. Üstelik bu bilgileri biz talep etmeden, herkes kendi isteği ile paylaşıyor.

İletişim çağında iletişimsizlik

İletişim biçimlerinin değişmesiyle birlikte ilişkilerdeki iletişim kurma biçimleri de değişiyor. Artık sevdiklerimizle Facebook üzerinden video arama yaparak ya da WhatsApp’ta mesajlaşarak haberleşiyoruz. Arkadaşlarımızın neler yaptığını sosyal medyadan takip ediyor, gerçek hayatlarında nasıl olduklarını öğrenme ihtiyacı duymuyoruz. Bu durum zamanla birbirimizden uzaklaşmaya, paylaşımların azalmasına ve iletişim çağında “iletişimsizliğe” neden oluyor. Sevdiğimiz biriyle konuşmak yerine cep telefonuyla oyalanmayı, film izlerken bile iPad’imizle sosyal medyayı takip etmeyi tercih ediyoruz. Belki istemsiz bir şekilde yapıyoruz ama sonuç itibarı ile zamanla sevdiklerimizle aramızdaki o özel bağ kopma noktasına geliyor.

Facebook yuva mı yıkıyor?

Son dönem boşanma davalarını incelediğimizde Facebook’un adını sıkça duymaya başladık. Facebook’un adının boşanma davalarında bu kadar öne çıkmasının nedeni bana göre sosyal ağın artık sadece tanıdığımız insanlarla iletişim kurduğumuz bir araç olmaktan çıkıp, yeni arkadaşlar edinebileceğimiz bir platform haline evrilmesi. Çevresindeki insanlarla iletişim kuramayanlar çareyi Facebook arkadaş listelerinde sörf yapmakta buluyor. Her bir arkadaşın arkadaş listesi titizlikle inceleniyor, profil resmi beğenilen kişilere arkadaşlık teklifi gönderilmek sureti ile Facebook arkadaşlığının ilk adımları atılıyor. Karşı taraf isteği kabul ederse yazışmalar başlıyor ve gerçek hayatta da görüşmeler başlıyor. Bazen masum bir şekilde başlayan bu yazışmalar evliliklerin ve ilişkilerin bitmesine bile neden olabiliyor. Keza ilişki durumunu değiştirdi diye öldürülen kadınlar, eşlerini başka kadınlarla aldatan kocalar, Facebook’ta tanıştığı biriyle yeni bir aşka yelken açanlar gibi her gün basına yansıyan pek çok haber var. Üstelik artık boşanma davalarında Facebook mesajları ve yaptığınız yazışmalar da aleyhinizde delil olarak kullanılabiliyor. Söylediğiniz yalanlar da sosyal medya sayesinde gün yüzüne çıkıyor ve sizi zorda bırakabiliyor…

Aslında sosyal medya hayatımızın bir yansıması. Ne düşünüyorsak, ne hissediyorsak onu paylaşıyoruz. Yani fikrimiz neyse zikrimiz de o oluyor. Eşine sadık ve güvenilir bir insansanız zaten sorun yok. Hem olması gereken de bu değil mi?

Share This

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>