Türkiye’de kadınlar zorluklarla nasıl baş ediyor?

Güler Sabancı - Selen Kocabaş- Filiz Akın

Kadın olmak zor bu ülkede. Doğduğun günden başlarsın çile çekmeye…
Ataerkil toplumdan geldiğin için erkekler birinci sınıf, sense ikinci sınıf insan muamelesi görürsün.
En güzel sofralar erkeklere hazırlanır, bir dedikleri iki edilmez.
İstediğini yapmazsan “erkek” olmanın verdiği şımarıklıkla sana dünyayı dar ederler!

Geleceğin erkeğin ihtiyaçlarına göre şekillenir. Hasbelkader birinin tacizine ya da tecavüzüne uğramamışsan şanslısın demektir.
Hayata tutunmak ve kendi başına herkese meydan okuyabilmek için çok çalışman gerekir.
İş hayatında ne kadar parlak fikirlerinde olsa bazen “erkek” olmadığın için sözlerin dikkate alınmaz. Nitekim dönüp dolaşıp senin dediğin olacaktır.
Sözlü ya da fiziksel tacize uğrayabilirsin. Yetmezmiş gibi mobbing yaparak anandan emdiğin sütü burnundan getirirler.

Bütün bu zorluklara nasıl göğüs gereceğiz?

Dün Turkcell’in, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle geleneksel hale gelen “Türkiye’yi Büyüten Kadın Liderler” etkinliğinde Türkiye’nin en başarılı kadınlarıyla buluştuk. Filiz Akın, Oya Eczacıbaşı, Ebru Özdemir, Yadigar Gökalp İlhan ve Prof. Dr. Hilal Mocan kadınların iş hayatında yaşadığı zorlukları bizlerle paylaştı ve yaşadıkları sorunları nasıl çözdükleri hakkında bilgi verdiler.

Etkinlikte Dünya’nın en güçlü kadınlarından biri olan Güler Sabancı konuştu ve bizlerle başarı yolunda 3 altın kuralını paylaştı:
“ Ne olursa olsun pes etme, insanlara uzan ve gerektiğinde yardım al, en zor şartlarda bile gülümsemekten vazgeçme!”

Başarılı kadınlardan ilham almalıyız

Nedense iş hayatında hemcinslerimize karşı gizli bir rekabet içerisindeyiz. Birbirimize destek değil, aksine köstek oluyoruz. Halbuki erkekler gibi kadınların da kendi arasında dayanışma içerisinde olması gerekiyor. Kız kardeşleşmeliyiz ve birbirimize destek olmalıyız.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, iş hayatında başarılı olmak için başarılı kadınların hikayelerini dinlemeyi ve onlardan ilham almamızı öneriyor. Mesela Halide Edip, Afife Jale, Sabiha Gökçen gibi nice başarılı kadının hikayesinden ilham alabiliriz. Yeter ki başarmayı isteyelim!
Ekonomiye Kadın Gücü

“Yuvayı dişi kuş yapar” derler. Bizim memlekette gerçekten de öyledir. Kadınlar tarlada çalışır, çocuk doğurur, eve ekmek getirir, hayvan bakar, yemek pişirir… Kısacası yoktan var eder ve “aile” olmak için canını dişine takıp, gece gündüz demeden uğraşır. Bu nedenledir ki özellikle bizim ülkemizde kadınların katılmadığı bir ekonomide başarıdan söz edemeyiz. Turkcell bu anlamda kadınlar için yıllardır yeni projeler geliştiriyor ve Türk kadınını destekliyor. Bu yüzden sadece bir GSM operatörü değil, aynı zamanda gönüllere taht kurmuş bir marka. Türkiye’nin “Lovemark”ıdesek yanlış olmaz sanırım.

Turkcell’in Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde, Türkiye İsrafı Önleme Vakıf (TİSVA) işbirliğiyle hayata geçirdiği “Ekonomiye Kadın Gücü” projesi kapsamında kredi alarak iş kuran ya da işlerini büyüten kadınlar, iş kurarak aile bütçelerine katkıda bulunuyor ve kendi ayakları üzerinde durmanın verdiği gururla başları dik bir şekilde hayatlarına devam ediyorlar.

Turkcell, Ekonomiye Kadın Gücü projesi ile şimdiye kadar 68 bin kadına mikrokredi sağladı ve yakın gelecekte 100 bin kadına ulaşmayı planlıyor. Siz de mikrokredi alarak, kendi işinizi kurmak istiyorsanız buraya tıklayarak, proje ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Share This

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>